Knowing

Uzun zamandır bir sinema köşesi planlıyordum ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Son zamanlarda çokca sinema izlediğim de söylenemez gerçi. Benim gibi sinema tutkunu birisi için bunu söylemek gerçekten çok üzücü.:( Hemen baştan söyleyeyim; her zaman vizyondaki filmlerden bahsetmeyeceğim. Zaten genelde de sinema salonunda izlediğim fimler olmayacaktır. Artık sinemaya gitmeye değecek film sayısı gerçekten oldukça azaldı. Ayrıca vizyona girmeyen bir çok güzel filmden yine burada söz edeceğim.

2009 yapımı “Knowing” ile başlamam tamamen bir tesadüftür. Bir filmden başlamam gerekiyordu. Uzun zamandır evde gece martinim ve meyve koktelyimle tek başıma film izlememiştim. Nihayet bunu dün yapabildim ve izlemediklerim arşivimdeki yuze yakın filmden dikkatimi çeken bir film olan Knowing’i seçtim.

Knowing’in yönetmenliğini “Alex Proyas” yapmış. Bir çok yönetmenliği olan Alex’in bana göre en bildik iki filmi “I,Robot” ve “Dark City” dir. Sinema tutkunları bu iki filmi de iyi bilir. “I,Robot” bir Asimov romanı olduğu için benim için çok değerli zaten. Bir Asimoz hayranı olarak. “Dark City” ise kendine has tarzıyla dikkat çeken bir yapımdı. Knowing’in en ünlü oyuncusu “Nicolas Cage”, benim taktir ettiğim bir oyuncudur. Bu filmde biraz tarzı dışında üniversitede ders veren bir profesörü canlandırıyor. Nicolas Cage’den ötürü filmi bir aksiyon filmi zannetmeyiniz.

Öncelikle şunu söyleyeyim: Film aslında bir kiyamet günü filmi. Ama bunu ancak filmin sonunda anlayabiliyorsunuz. Bunu oldukça iyi gizlemişler. Filmin başlangıcı çok etkileyici. Yeni açılan ilkokulun öğrencileri geleceğin resmini çiziyorlar ve özel yapılmış bir metal kapsül içine koyarak okulun bahcesine gömüyorlar ve 50 yıl sonra açılmasını vasiyet ediyorlar. Bu uygulama çok hoşuma gitti. Aslında süreyi 100 yıla çıkarmak daha iyi olurdu ama senaristler halen yaşayan bir öğretmen olması ve okulun halen yerinde olmasının katkılarını kullanmak istemişler.

Film aslında bir askiyon filmi değil ama az sayıdaki aksiyon sahneleri oldukça başarılı. Ben düşen uçak sahnesine bayıldım örneğin. Lost’u aratmaz hatta kısa ama çok daha iyi olmuş. Aslında filmde bir kiyamet günü, insanlığın devamı ve tanrısal güç kavramları kurgulanmış. Benim için farklı olan kısmı insanlığın devamı için kullanılan yöntemin kurgusuydu. Nuhun gemisinde bizim yapmaya çalıştığımız şeyi tanrı yapmış. 🙂 Filmde klasik melek kavramı yerine farklı bir şey tasarlamışlar. Ama ben pek beğenmedim açıkcası. Ama gizem yaratmak için baştan melek mi şeytan mı oldukları belli değil ki bunu çok iyi düşünmüşler. Filmde adına özellikle tanrı denmese de tanrısal bir güçün varlığı kabul ediliyor. Tamamen Matrix filmindeki mimarın tasarladığı gibi üstün bir teknoloji olarak gösterilmemiş ama tanrının gemileri olması filmdeki tek teknoloji gösterisiydi. Ancak gemileri metaldan bir cisim şeklinde değilde bir enerji bütünlüğü olarak tasarlamaları çok dikkatimi çekti. Melek türündeki yardımcılarında gemilere binerken enerjiye dönüşmesiyle bu durum pekiştirilmiş.

Kısacası Knowing, kötü bir film hiç değil bence. En azından klasik bir konuyu değişikmiş gibi bir buçuk saat yutturmaları büyük başarı. 🙂 Su andaki IMDB puanı 6.5 gözüküyor. Benim puanımı 7.0 olarak veriyorum.

Batur ORKUN
20 Mart 2010

You may also like...

1 Response

  1. ceyda altınay says:

    baturcum,
    ben de bu filmi izlemiştim. vee çok beğendim:) sen de çok güzel özetlemişsin…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*