Av Mevsimi

Medyanın yalancı yüzünü dün bir kez daha gördüm. Abartılan film Av Mevsimi’ne gidelim, hem güzel bir film izleyelim hem de türk sinemasına destek olalım dedik. Hatta sırf bunun için ben Angelina Jolie’den kız arkadaşımda Jonny Deep’den vazgeçti. Ancak tam bir hayal kırıklığıydı. Artık biz de polisiye yapabiliyoruz diye ortaya çıkan Av Mevsimi, polisiyeden çok uzak olmakla beraber son derece de sıkıcıydı.

Polisiyenin önemli bir örneği beklentisiyle gidince Ejder Kapanı filminden daha iyi birşeyler bekliyordum. Fakat Ejder Kapanı’nın yanına bile yaklaşamamıştı.  Polisiye sayılmaz ama Şener Şen’ın  Kabadayı filmi de Av Mevsimi’ne göre çok çok iyiydi.

Filmin abartılmasında Cem Yılmaz’ın payı olduğunu düşüyorum. Örneğin Cem Yılmaz süper türkü söyledi dediler. Ama türküyü hep beraber söylüyorlar. Doğal enstrumanlar ve çok sesle hoş bir hale getirilen türkü sahnesi gerçekten filmin en güzel sahnesiydi. Zaten diğer sahneside bardaki grubun söylediği diğer şarkıydı.

Filmin ilk yarım saati uyumamak için zor tuttum kendimi. Kişisel hayatlara fazlasıyla ve gereksiz girilmişti. Bu yüzden asıl olay oldukça dağılmıştı. Bir polisiye filminden ne beklersiniz: ya kurşunlar havada uçuşmalı ya da süpheler ortada kol gezmelidir. Ancak ilk kurşun sesini flimin ortasında duyduk. Süphe denen şeyden ise eser yoktu. Hasta çocuğu gösterdikleri anda, 13 yaşın üstündeki herkes olayı çözmüştü zaten. O saatten sonra bitsede gitsek durumunda gecen sıkıcı dakikalar sizleri bekliyor.

Sonuç olarak daha bir fırın ekmek yemek lazım olduğu süphesiz. Ama daha iyi filmler varken medyayı kullanarak böyle başarısız filmlerin abartılması türk sinemasını daha iyi yerlere götürmez.  Av Mevsimi’ni kimileri Şener Şen, kimileri de Cem Yılmaz için izledi. Şeşer Şen ‘in filme katkısı çok gerekli değildi. Çünkü ustad kendini gösterebileceği bir karakter oynamıyordu. Sinemada Cem Yılmaz ne dese gülen insanları düşününce, Cem Yılmaz iyi olmuş diyebiliriz. Kendi tarzına uygun bir karakter oynuyordu. Oyuncular ne kadar başarılı olursa olsun senaryonun ve kurgunun zayıflığı çok barizdi. Filmi Şener Şen ve Cem Yılmaz bile kurtaramamış. Bana bir kez daha ders oldu ki medyanın abarttığı filmlere hemen  atlayamacağım.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*