Voip Santral (orkutel.com)

orkutel , benim çözüm ortağı olduğum voip tabanlı bir telefon şirketidir. Orkutel için bir voip santral kullanım ve yönetim sistemine ihtiyaç vardı.  3.5 ay önce başladığım projede bir tanıtım sitesi, kullanıcı paneli, admin paneli ve faturalandırma (billing) sistemi yazdım. Hiçbir açık kaynaklı hazır sistem kullanmadım.  Sistemi  ZendFlexible framework üzerinde geliştirdim.

Tanıtım sitesi metinlerini 3 dilde Orkutel’in sahibi kuzenim “Kurtuluş Orkun” yazdı.  Voip santral kurulumunda ve ayarlarında Oğuzhan Kayhan ve Yavuz Selim Kömür’den yardım aldım.

orkutel.com , tam bir web tabanlı voip santral yönetim sistemi haline geldi.  Asterisk ve Mysql dışında esktra yazılıma ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir. Faturanlandırma için A2Billing gibi hazır bir sistem yerine AGI Script kullanarak kendim  yazdım. Site kendi üzerinde küçük bir de sanal market içeriyor. Aryıca flash tabanlı bir dünya haritası üzerinden ücret gösterimi, google map üzerinden area code bulma gibi güzel yapılar içermektedir.

Son web teknolojileri kullanarak hazırlanan sistemde 3 adet dil desteği vardır ve sistem kullanıcının tarayıcı diline göre otomatik açılmaktadır. Sisyeme üye olan kullanıcı kendisine YUP numarası alabilir sonra para yükleyerek doğrudan konuşmaya başlayabiliyor. Konuşma raporlarını ve kalan bakiyesini de anlık olarak izleyebiliyor.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*