ZendFlexible

PHP ile kodlama yaparken framework kullanmanın bir çok avantajı vardır. Hele bir de birden fazla kişi tek proje üzerinde çalışıyorsa. Hatta tek kişi çalışıyor bile olsanız 1-2 yıl sonra kendi kodunuzu tanıyamassınız. Kodların standard olması, herşeyin yerinin belli olması ve bazı şeylerin parametrik olması hayatınızı kolaylaştırır. Bu sebeple yıllardır mükemmel framework ‘ü arıyoruz. Yaklaşık her yıl yeni bir yapı kullandık ve sonunda anladık ki mükemmel framework yoktur!

Kullandığımız yapıların bir çoğunu kendimiz tasarladık. Tamamen hazır olan ünlü framework yapılarını pek kullanmadık. Varolan güzel kütüphaneleri kendi kütüphanelerimizle birşleştirerek kendi framework yapılarımızı oluşturduk. Çünkü tamamen hazır bir yapı kullandığınızda, tamamen esnek olamassınız. Hatta kuralların çok ve sıkı olması, kodunuzu framework’e göre uydurmanızı gerektirir ki bu hiç istenmeyen bir durumdur. Bu durum yapabileceklerinizi ve yapmak istediklerinizi kısıtlar , kodlama süresini uzatır.
Hepimizin gönlünden geçen şey kodumuza uyabilen esnek bir framework yapısıdır. Bize göre Zend Faremework ‘ün farkı da tam bu noktada kendini gösteriyor. ZendFramework sizi dilerseniz kısıtlar, ya da kısıtlamaz. Modüler bir yapı içerisinde istediğiniz kadarını kullanırsınız. Biz de böle yaptık ve Zend’in esnek yapısından yararlanarak kendi yapımızla ihtiyacımız olan Zend kütüphanelerini birleştirdik. Aslında amacımız birbirinden kopuk bir sürü PEAR ve PECL kütüphanesinden kurtularak tek bir çatı altında geliştirilen Zend gibi büyük bir kütüphaneyi kullanmaktı ve öle de yaptık. Örneğin Zend’in kalbi olarak bilinen Zend_Contoller’ı kullanmadık. Bunun yerine kendimize daha basit bir controller yapısı geliştirdik. Böylece model sınıflarını daha esnek ve rahat kullanabiliyoruz. Zend_DB’yi kullandık ama Zend_DB_Table ‘ı kullanmadık. Daha esnek ve daha karmaşık SQL cümlecikleri kolayca yazabiliyoruz. Kodlama standartlarını Zend’in kuralları çerçevesinde tuttuk ama dizin yapımızı biraz değiştirdik.

Ozan Hazer ile Jetanket.com üzerinde başladığımız framework çalışması, sonrasındaki projelerle de gelişerek sonunda ZendFlexible’ı ortaya çıkardı. Sonuç olarak ZendFlexible; bir ZendFramwork uygulamasıdır. Aslında ZendFramework tabanlı bir PHP framework de diyebiliriz.

ZendFlexible’ı GPL lisansı ile dağıtmaya karar verdik. İndirip kullanabilirsiniz, hatta geliştirilmesinde bizlere yardımcı olabilirsiniz.

http://zendflexible.com

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*