JetAnket.com

http://www.jetanket.com

Son iki yıldır kafamda planladığım bir projeyi ortağım Ozan Hazer ile beraber üç aylık bir çalışma sonucu tamamladık. Aslında projenin  dünyada sadece iki örneği var. Ancak Türkiye’de ilk ve tek olduğumuzu kesinlikle söyleyebilirim. Bir oylama sitesi var ancak sadece geyik oylamalardan oluşuyor. Bizim asıl amacımız daha akademik ve bilimsel etkinliklere hizmet etmek.

jetanket1

Öncelikle oylama ve anket sözcükleri arasındaki farkı açıklamak istiyorum. Çünkü halk arasında anket olarak bilinen şey genelde bir oylama oluyor. Bu sözcükler ingilizcede de farklı kullanılıyor: Oylama için “poll”, anket için “survey”. Oylama bir soru ve seçeneklerinden oluşur. Örneğin “Hangi arabaları kullandınız?”, “Hükümetin şu hareketini onaylıyor musunuz?”, “Seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?  vb. Seçenekler en az 2 tane olmalıdır ve biden fazla ya da tek bir seçenek seçimine izin verilebilir. Anketler ise yoğun ve birden fazla bilgi toplamak içindir. Örneğin bir şirketin “Müşteri memnuniyeti anketi” gibi. Şirket müşterilerine ürünleri ve verdiği hizmetler hakkında sorular sorar. Sorular çoktan seçmeli, derecelendirme ya da serbest metin yazmak gerektiren türden olabilir. Toplanan veriler üzerinden ayrıntılı  sonuçlara varılabilir, ileri yönelik tahminlerde bulunulabilir.

Biz projenin birinci, aşamasını bitirdik. Bu aşamada kolayca anket ve oylama hazırlama, kolayca yayma, başka siteye ekleme,  basit raporların alınması gibi kullanıcıların %90 kadarına yetecek  yeteneklere sahip. İkinci aşamada anket ve istatistik şirketleri icin ileri düzey raporları alabilecek ve başka programlara veri hazırlayabilecek araçlar planladık.

Umarım beğenirsiniz. Değerli fikir ve düşüncelerinizi bekliyorum. 🙂

http://www.jetanket.com

You may also like...

1 Response

  1. eburhan says:

    Merhaba.
    Gerçekten çok güzel bir web servisi hazırlamışsınız. Ben çok beğendim ve tanıtımında nacizane katkı sağlamak için kendi blogumda da bahsettim. Umarım JetAnket çok başarılı olur ve sizi memnun eder. Başarılar dilerim..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*