Kim Bu Adam?

Batur Orkun

İnternet ile ilk tanışması 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi’ndeki Unix sistemler üzerinde oldu. Daha sonra ilk web sayfalarını Tübitak Bilgisayar Kulübü’nde yazmaya başladı. Yaşı pek büyük olmasada Netscape 1.o’ı gördü ve sadece üç etiketten oluşan HTML kütüphaneleriyle web sayfaları oluşturdu. Unix’deki Lynx komutundan sonra bu büyük bir aşamaydı.  Sonraki iki yılı elinde internet haritasıyla Hacettepe ve Tübitak’da dolaşan ve kendine webmaster diyen garip bir çocuk olarak geçirdi.  O yıllardan beri bilgisayarlarla yatıp kaktı desek yanlış olmaz.

Tüm hayatı tatiller dışında Ankara’da geçti. Sırasıyla İlkokulu Fevzi Çakmak İlköğretim, ortaokulu Gülhane İlköğretim, liseyi Aydınlıkevler Lisesi’nde bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Matematik’den mezun olduktan sonra Başkent Üniversitesi ile Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans turuna başladı.

Lisans yıllarında çeşitli kurs ve resmi kurumlarda ders vereye başladı. Ankara’daki ikinci internet kafenin kurulumunda bulundu. Daha sonra kafe sahibi holdingin bilgi işleminde webmaster olarak çalıştı.

Üniversite yıllarında çalışmaya başladı ama profesyonel iş hayatına Başkent Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi’nde başladı. Burada iki yıl daha çok Oracle ve database uygulamaları üzerine çalıştı. Daha sonra Bilkent Üniversitesi’ne geçerek burada yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladı. İlk iki yıl İSYAM Araştırma Enstitüsü ve Aselsan ortaklığında bir askeri projede çalıştı. Sonraki bir yıl Bilkent Üniversitesi’nde Delphi ile istemci-sunucu mimarisinde Oracle database uygulamarı geliştirdikten sonra PHP ile web dünyasına geri döndü. Sonraki 3 yıl PHP ile web otomasyonları geliştirdi. Daha sonraki 3 yıl web programlamanın yanında Linux Sistem Yöneticiliği ve Bash Programlama yaptı. Sonraki 3 yılda Linux Sistem ve Oracle Database yöneticiliğinden sonra, Proje Yönetici olarak, 12 sonra istifa etti.

Danışman ve Proje Yöneticisi olarak dışardan iki yıl destek verdiği Voxporta Teknoloji’ye 2012 yılında Arge ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür yardımcısı olarak başladı. Bir Evre Holding kuruluşu olan Voxporta A.Ş. ‘yi teknokent AR-GE firması yapmış ve geneli VOIP üzerine çok sayıda ürün çıkarmıştır.

Halen Voxporta Teknoloji A.Ş. de CTO olarak görevine devam etmektedir.

Hayatında hiç Windows kullanmamıştır, kişisel bilgisayarları Linux ya da OSX’dir, Linux’u slackware distro’dan beri kullanır ve bir gönül bağı vardır, Pusula yayıncılıktan “JavaScript, DHTML ve CSS ” adında bir kitabı ve pek çok makalesi vardır.