phabricator, an open software engineering platform

Epeydir proje yöneticiliği yapan birisi olarak mevcut free ve ücretli olan bir çok web tabanlı proje yönetim yazılımını inceledim ya da kullandım.
İhtiyaçlar kişiye göre çok fazla değişiklik gösterdiği için mükemmel bir tool yok ve asla da olmayacak bunu anladım. 🙂

Open source free yazılımlarla ilgili en büyük sıkıntı projenin devam etmemesi, düzgün destek alınamamasıdır. Ancak çok kafaya takarsanız açıp kodu değiştiriyorsunuz.
Ücretli servislerde bu ihtimal yok ama neyse en azından soru soracak birileri var. Ancak facebook’un kendi proje yönetim aracını dağıttığını duyunca hemen kurdum denedim.
Hayalimdeki proje yönetim araçı değil elbette 🙂 Ama oldukça esnek yapmışlar, bir kaç konu hariç. Örnegin proje yatatırken harf hatası yapmayın çünkü silemiyorsunuz.Neyse ki gidip databseden manuel silebildim. Bir çok database den oluşan çok anlaşılır bir db yapısı var. Projeler, kişiler, görevler herbirisi birbirinden bağımsız ama ilişkilendirebiliyor. Local de ya da remote daki Svn veya Git repo nuzu tanıtabiliyorsunuz. Kodları görüp bir diff uygulaması ile sürüm farklarını görebiliyorsunuz. CLI konsolu, API ‘si ve bunun gibi daha ne olduğunu çözemediğim bir çok uygulamayı içerisinde barındırıyor. Sonuç olarak “free” olarak şimdiye kadar kullandığım en iyi proje yönetim platformu.Ayrıca sürekli geliştirilme halinde olması ve bunun güvenilirliği de düşünülürse open source yazılımdan hiç beklenmeyen özellikleri barındırmış oluyor. Destek mail adresine bir kaç soru sordum ve cevap alabildim bu da benim için iyi bir özelliktir. Sorularımdan birisi: “taskları sadece belli insanların girmesini nasıl sağlarım oldu. Diğer proje elemanlarının task girmesini istemiyorum dedim” Aldığım cevap: “böle bir özellik yok , ilerde de planlanmıyor. Söyleyin elemanlarınıza task girmesinler oldu”. Ben de sen bir Türkiye’ye gelde 2 hafta kal, ondan sonra gidince planlarsın dedim. 🙂 Son olarak döküman yeterliliği da hiç fena değil, çok soru sormaya gerek kalmayacak gibi. Uygulamaları çözdükçe yazmaya devam edeceğim.

İhtiyaç varsa denemenizi tavsiye ederim. Redhat, Debian ve ubuntu türevleri için shell script yazmışlar. Oradan kolayca kurulabilir. Epey bir paket kuruyor.

RedHat Derivatives: http://www.phabricator.com/rsrc/install/install_rhel-derivs.sh
Ubuntu: http://www.phabricator.com/rsrc/install/install_ubuntu.sh

Kurulum sonrasında çokca ayar yaptırıyor, ama sizi gayet iyi yönlendiriyor.

30.11.2013
batur@

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*