Web 2.0 Kütüphane Tarama Sistemi (OPAC)

Bir süredir Bilkent Üniversite’si tarafından 1980’li yıllarda geliştirilmeye başlanmış olan BLISS adındaki kütüphane otomasyonu projesinin başındayım.BLISS, o yıllarda Türkiye’nin ilk kütüphane otomasyonuydu. Şimdi BLISS’i yeni web teknolojileriyle %100 web tabanlı yeniden yazmaya çalışıyoruz. Tarama (OPAC) modülü için bir indeksleme algoritması araştırken, bunun üzerine bir de tarama arayüzünü yazmış olan açık kaynak kodlu bir yazılım olan “vufind” ı keşfettik. Vufind, Solrmarc adındaki indeksleme algoritmasını kullanıyor. Solrmarc, Solr indeksleme algoritması üzerinde sadece MARC kayıtlarını indekslemek için geliştirilmiş yine açık kaynak kodlu bir projedir. Vufind, PHP tabanlı bir çok PEAR paketi ve maalesef Smarty Template kullarak geliştirilmiş. Solr ise maalesef java tabanlı bir indeksleme algoritmasıdır. Ama Solmarc, doğrudan MARC kayıtlarını indekslemek için dünyadaki tek alternatif diyebilirim.

Genel olarak gayet faydalı bir çalışma olan Vufind, tüm kütüphane yazılımlarına entegre olabilen bir tarama modülüdür (OPAC). MRC file üzerinden ya da XML web servisi üzerinden marc kayıtlarını solrmarc’a indeksleyerek, bir tarama arayüzü sunuyor. Ayrıca Driver mantığı ile kendi kütüphane yazılımınızla haberleştirebiliyorsunuz.

Bir aydır Vufind üzerinde çalışarak bug’ları temizledim ve yeni özellikler ekledim. BLISS icin bir driver (sürücü) yazdım. Şu anda Ankara Ted Koleji, Muğla Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Kütüphanelerinde test aşamasında çalışmaktadır.

Vufind ekibi ile yazışmalarımdan sonra projeye katılmak istedim ve kabul ettiler. Şu aşamadan sonra yaptigim geliştirmeleri developer sürümüne ekleyeceğim ve dünya ile paylaşacağım. BLISS için yazdığım driver’ı sisteme dahil edeceğim. Şu anda zaten Ankara TED Koleji Kütüphane Müdürü Kamil Çömlekçi’nin yardımlarıyla Vufind’a Türkçe dil desteğini dahil ettik. Daha bir çok eklemeyi BLISS branch’ı altında geliştirerek Vufind’a dahil etme planlarım var.

Yeni nesil şık ve kullanışlı bir OPAC için Vufind’ı kullanabilirsiniz.

http://vufind.org/

You may also like...

8 Responses

 1. Kcomlekci says:

  Vatana millete hayirli olsun, ne diyelim. Bir ara buglara ve dewey’ede baksak diyorum

 2. Ubulgan says:

  Bikaç eksik var, onlarıda halledebilirsek tam süper olacak.

 3. Levent says:

  Merhaba

  Acaba kaç sayfa döküman taranıyor acaba

  1 milyon – 2milyon gibi

 4. Batur says:

  merhaba
  veritabanınızın büyüklüğü izin verdiği ölçüde taranabilir
  arama işlemi zaten direk database üzerinden olmuyor
  vufind, solr ismindeki indeksleme algoritmasını kullarak marc lari indeksliyor ve aramayi bu indeksler üzerinden yapiyor.
  bölece arama kısmı 1-2 milyon gibi verilerde bile çok hızlı çalışıyor

 5. Metin Özşahin- Çukurova Ün. Doktora Öğr. says:

  merhabalar Batur bey, elimde mobil uygulamalar için geliştirmiş olduğum, JAVA tabanlı, esnek bir programlama altyapısı var, bu altyapıyı kullanarak bliss otomasyonlarının mobil cihazlarda daha kolay kullanılmasını sağlayabiliriz… ilk denemesini de çukurova ün. kütüphanesinde yapabiliriz.

 6. Batur says:

  merhaba
  ben de bu aralar android programlama ile ugrasiyorum. o sekilde bir uygulama geliştirebiliriz. java tecrubeniz var sanırım, android tecrübeniz de var mi?
  sizinle mail yoluyla iletişime gececegim.

 7. Metin Özşahin- Çukurova Ün. Doktora Öğr. says:

  evet şu an android için ağırlıklı uygulamalar geliştiriyorum, bilgi paylaşımı yapabiliriz, başarılı bir çalışma gerçekleştirebiliriz diye düşünüyorum.

 8. batucan says:

  Merhaba Batu Bey,
  Bu programı windowsta çalıştırma olanağı varmı.
  Ya da kurulum nasıl olacak yardım edebilirmisiniz.
  Saygılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*