UzmanSorusu.com


JetAnket‘den sonra arayı fazla soğutmak istemedik ve proje ortağım Ozan Hazer‘in üzerinde çalıştığı yarım kalan projesine soyunduk. Projeyi kendi geliştiğimiz framework üzerine taşıyarak yeni teknolojilerle donattık ve ortaya UzmanSorusu.com çıktı. UzmanSorusu, şimdilik IT üzerine çalışan profesyonellerin sorularına cevap bulabilecekleri ve profesyonel ağlarını oluşturabilecekleri bir platformdur. Asıl amacı bilgi ve uzmanlık paylaşımı olan UzmanSorusu’na birazda oyun katarak zevkli hale getirmeye çalıştık. Puan kazanarak uzmanlık düzeylerini kendi kitlelerine yansıtmalarına izin verdik. Öncelikle kendi alanımız olan IT gruplarına yer verdik ancak daha sonradan UzmanSorusu’nun klonları şeklinde başka alanlar üzerinden yayınlama planlarımız vardır.

UzmanSorusu‘nun dünyada örneği oldukça fazladır. En büyük iki örneği ve benimde çokca başvurduğım stackoverflow.com ve experts-exchange siteleridir. Ancak birçoğu da hazır kurulum open-source forum sitelerinden ibarettir. Özellikle Türkiye’de durumun böyle olması ve profesyonel bir uzmanlık paylaşım ağı ihtiyacı bu projeye umutla bakmamızı sağlıyor.

UzmanSorusu‘nun şimdilik uzmanları ve kendisi için bir gelir kaynağı derdi yoktur. Öncelikli hedefimiz kaliteli bir uzman kadrosuna sahip olmak ve büyük bir bilği paylaşım ağı kurmaktır. Bu aşamadan sonra bir gelir paylaşım modeli tasarlamamak kaçınılmazdır zaten. Hatta bu ağı kurduğumuzda dünyaca ünlü rakilerimizde olmayan değişik ve daha etkili bir teknolojiyle bilgi paylaşımı sunmayı planlıyoruz.

Ayrıca UzmanSorusu‘nda oluşan uzman kadrosu ülke için ciddi bir iş gücü kaynağı oluşturacaktır. E-Lance modeli dediğimiz yöntemle proje sahibi zat, projesiyle ilgili bilgileri girer. Kişiler bu projeye teklif verirler. Proje sahibi teklif verenlerin bilgilerine ve fiyatlarına bakarak seçimini yapar. Artık akıllı firmalar klasik ilan yöntemini değil, hedef kitlelerindeki blog ve sosyal ağ sitelerinde duyuru yöntemini seçiyorlar.

13 yıl önce “Bilgi payşalmak içindir, Tanrı internet, korusun!” sloganıyla çıktığım bu yola gayet uygun bir proje olan UzmanSorusu.com‘u ortağım Ozan Hazer ve ben heyacanla sunarız.

You may also like...

3 Responses

  1. Merhaba Batur bey, uzmansorusu.com gibi bir site açmakla çok güzel bir iş yapmışsınız, yaklaşık yarım saat önce sorduğum bir sorunun cevabını aldım ve çokda işime yaradı, başarılarınızın devamını dilerim!

  2. sahan says:

    gerçekten cok sağlam bi proje tebrikler

  3. Gerçekten çok kullanışlı bir site, ellerinize sağlık.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*