Sabah Erken Kalkan Açılım Yapıyor

Artık hükümette sabah erken kalkan açılım yapıyor. Ben iyi ki hükümette değilim, sabahları hiç erken kalkamam. Açılımlar ve reformlar ülkesi olduk. Ne güzel değil mi? İnsanın sevinesi geliyor. Ama birden şu soruyu sorası da geliyor: “Bunların bize ne faydası oldu?”
Teröristler dağdan indi şehre yayıldı. Şehirler yerle bir, masum canlar yok oldu. Artık partiler kapatılamayacak. Bir partinin kapatılmasına, yine kapatılması istenen parti karar verecek! 🙂 Yılmaz Özdil’in de dediği gibi:

– Suç işledik mi?
– İşledik.
– Kapatılalım mı?
– Kapatılmayalım.
– Yaz kızım, kapatılmamıştır.

Bizler dokunulmazlıkların kaldırılmasını beklerken, birileri zırh yapıyor kendilerine.
“Yargı reformu!” Kulağa ne kadar da güzel geliyor. Elini vicdanına koyan hangi insan Türkiye’de herkes adalet hakkını güzelce alabiliyor diyebilir? 50 yıl süren bitmeyen davalar. Hiçbirşey bilmeyen bilir kişiler. Avukatı yüzünden başına gelmeyenler…Bizler bunların çözülmesini beklerken, bize neki partiler kapatılmış, yüksek yargıyı meclis seçmiş, o tutmuş, bu pişirmiş, hükümet yemiş!

Bencede yargıda bir reform şart. Hatta sağlık da, eğitimde, savunmada …herşeyde… Biz yani halk basit şeyler istiyoruz aslında. Suçlunun cezalandırması (ama çabuk), iyi eğitim almak, iyi sağlık hizmeti almak. Yüksek yargının başındaki adamı kim seçer, niye seçer bizi bağlamaz. Ama bazılarını bunlar çok ilgilendiriyor.

Şimdi bir yasa tasarının iyi mi kötümü olduğunu anlamanız çok kolay. Hiç telaş etmeyin! Anayasa profesörü olmanıza hiç gerek yok. Bütün bildiklerinizi unutun. Bu yasa tasarısı öle bir tasarıki HADEP yani PKK tam destek veriyor. Bütün muhalefet karşı. Sizce iyi birşey mi? Sizce iyi birşey olsa PKK destek verirmiydi.?

Bu ülkede altın çıkarılmak istendi, bir avuç köylü ile bir hakim karar verdi.
Bu ülkede santral yapılmak istendi yine bir avuç mahalle sakini ve bir hakim karar verdi?
Bu ülkede ne yapılmak istense halktan bir avuç sakin ve bir hakim karar verir.
Bu ülkenin tübitak’ı, üniversiteleri, araştırma merkezleri, bilim adamları, üstün zekalıları, uzmanları, okumuşları yok ya zaten. Varsın herşeye de meclis karar versin, o seçsin. Olmadı halk var. Hemen bir referandum yaparsın, okuma yazma bilmeyenleri de taşıyıp parmak bastırırsın. Herşey bu kadar basit. Bizim halkımız okuma yazma bilmese de herşeyi bilir. Onun seçtiği mecliside nirvanadır.
Telaşa hiç gerek yok!?

Batur Orkun
25 Mart 2010

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*