Leapvox ( all-in-one … seriously)

İki yıl önce başladığımız projeyi hemen hemen tamamladık. Hatta iki firmada kullanılmaya başlandı. Hakan İçduygu projeyi iki yıl önce bana Tunalı’da bir pizzacıda anlatmıştı. Park yeri bulamadığım için küfür ederek geldiğim görüşmede montumu bile çıkarmadım. Her zaman olduğu gibi uyduruk bir proje dinleyeceğimi düşünerek, hemen kaçma planım doğrultusunda en köşeye oturup pizza bile söylemedim. Proje; küçük bir kutuda IP santal ve sunucu çözümleriydi.  Hedef bir firmanın santral, web sunucu, e-posta sunucu, alan adı sunucusu (DNS) gibi tüm ihtiyaçlarını küçük bir kutuda karşılamaktı.  Hakan Bey’i bana getiren şey Hollanda’daki kuzenim Kurtuluş Orkun ile bir yıl önce Orkutel adında, Hollanda’da IP telefon hizmeti veren bir şirket kurmamızdı.

Proje sponsoru ve sahibi  olacak olan firma Evre Holding,  hemen Voxporta adında bir şirket kurdu. O zaman dört kişiyle başlayan ekip şu anda ben, Hakan İçduygu ve Gökalp Yılmaz olarak üç kişi ile devam etmektedir.

Cihazın kutusu özel olarak tasarlatıldı, kalıbı yurt dışında yaptırıldı. Cihazın arayüzleri diğer cihaz arayüzlerinin aksine son derece şık, görsel, kullanışlı ve teknolojik. Cihazın 3 temel arayüz modülü var.

1. Admin Panel : Cihazın tüm yönetiminin yapıldığı arrayüzlerdir. Cihaza ve cihazın verdigi tüm servislere ait ayarlar buradan yapılabiliyor.

2. Sekreter Konsolu : Sekreter için santral arayüzüdür. Kim meşgul, kimler konuşuyor görüntülemek, telefon bağlamak gibi bütün santral operasyonları bu panelden yapılır. İki adet sekterer konsolu vardır. Web tabanlı ve Android tabanlı. Dilerseniz tarayıcınızdan  ya da Android tabanlı tabletinizden açabilirsiniz.

3. Webclient Panel : Kullanıcıların giriş yaptığı paneldir. Bu panel üzerinden kullanıcılar e-posta alma/gönderme, voicemail dinleme, fax gönderme/alma, SMS gönderme/alma yapılabilir. Genel telefon rehberine erişeblir, kişisel rehberini düzenleyebilir. Ayrıca bir calander (ajanda) uygulaması ile işlerini  takip edebilir.

 

Cihazın firmanıza sunduğu hizmetleri çok kabaca sıralarsam:

1. IP tabanlı telefon santrali : 4 Analog +2 GSM ya da 8 Analog olarak 2 modeli mevcuttur.  Ayrıca yurt içi ve dışından ip telefon hizmeti alabilirsiniz. Örneğin Orkutel’den telefon hizmeti alarak hiçbir fiziksel hat/kablo kullanmadan dünyayı daha ucuza arayabilirsiniz. Bir santralde olabilecek tüm özellikler vardır. Ancak buna artı olarak çok sayıda sizin ve şirketinizin yararına özellikler, raporlar, istatikler ve özelleştirmeler vardır.

2. Web Sunucu: Şirketizin web sayfalarını, hatta kişisel ve eşinizin dostunuzun sitelerini bu cihazda barındırabilirsiniz. Web sayfası yapmayı bilmiyorsanız WordPress tarzında, çok daha kullanımı kolay bir CMS sistemi ile dakikalar içerisinde şirketinize ve kendinize web sayfası yapabilirsiniz. PHP  ve MYSQL tabanlı web uygulamarınızı cihaz üzerinde çalıştırabilirsiniz.

3. E-Posta Sunucu: Park ettiğiniz tüm alan adları üzerinden e-posta yaratabilirsiniz. E-posta hizmeti için de ekstra bir hizmet kiralamassınız.

4. DNS (Alanadı Sorgulama)  Hizmeti: Alan adlarınızın son DNS kayıtlarını cihaz üzerinde tutabilirsiniz. Web tabanlı yönetebilirsiniz.

5. Wireless (Kablosuz Ağ) Hizmeti: Cihaz aynı zamanda bir Access Point ‘tir. Kabloyla modemden gelen internet hattınızı şirketteki diğer  wireless cihazlarınıza dağıtabilirsiniz.

 

Leapvox ‘ın çok ayrıntılı özelliklerini çok yakında yayında olacak olan  http://www.leapvox.com adresinden öğrenebilirsiniz.

 

Cihazi 29 Kasım’ da başlıyacak olan Cebit fuarında,  İstanbul’da tanıtacağız. Hepinizi bekleriz… 🙂

 

 

You may also like...

1 Response

  1. servet vural says:

    Çok İlginç bir sistem tebrikler başarılar dilerim ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*