En bi gerçek GDO

Haftalardır GDO dinliyorum. Su aralar gündem kaydı gerçi, çok sık gündem değiştigi için “prime time” da çok çok uzun kalmak kolay değil.  Ama arada bir halen duyuyorum. Ülkedeki bilim adamları, uzmanlar, doktorlar, ziraatçiler çıktı GDO kötü dedi, sağlığa zararlı dedi, ülkemize koymayalım dedi… dinledik!  İyi de biz bunu zaten biliyorduk. Herşey zaten adında yazıyordu: Genetiği değiltirilmiş.

Elli yıldır “hollywood” bize anlatır ki: Bir şeyin genetiği ile oynarsan; ya o canavar olur seni yer ya da sen onu yer canavar olursun. Bu bu kadar basit! Ancak bir kişi de çıkıp şunu demedi: Ya kardeşim biz bir tarım ülkesiyiz. Bizim yüzden fazla devlet üretme çiftliğimiz var, nerdeyse her şehirde en az bir tane olmak üzere.  Burada binlerce insan çalışıyor. Biz niye tohum üretmiyoruz da, çölün ortasında tohum üretebilen İsrail’den, ondan bundan alıyoruz. Eğer bir yanlışlık varsa buradadır güzel kardeşim. Onun yerine uzmanlar çıktı televizyonlara aldılar elmayı, armudu; Şekli böle olmamalı, rengi böle olmamalı dediler…dinledik!  Şu aralar armut yemeyin dediler…yemedik! Elma yemelisiniz dediler…yedik! İşte böyle atlattık, geçti gitti GDO!

Türkiye’nin tek sorunu GDO olsa zaten biz ekmeksiz yeriz o GDO’yu! 🙂

You may also like...

2 Responses

  1. ms says:

    durum pek anlattığınız kadar basit ya hep ya hiç önermeleri ile çözülemiyor. ürettiimiz tohumların çaresini bilerek üretilen hastalıklarada dayanıklı olması çokta kolay değil. GDO zararlı doğrudur. Ama ilk darbeyi alternatif kanallardan tohum temin eden kodomanlar yediği için yaygarayı kopardılar. Yoksa emin olun kolesterol ve yüksek tansiyon hatta diş çürüklerimiz bile GDO dan kat kat sağlığımıza zararlı. Bütün manüpülatör güçlerin ( medya, devlet, stklar bile ) manüpülasyolarını genel itibariyle cahil bir ülke olduğumuz için popüler kanallardan yapması zaman zaman bazı konuların bazı dönemlerde çarkların zarar görmesini engellemek için öne çıkartılması bizim gibi ülkelerde çok normal. Bunun daha hızlı başlayıp sonuçlandığı halini borsamızda görmekte mümkün.

  2. admin says:

    Bilakis konu odukça basit!. Ama siz karmaşıklaştırmıssınız tıpkı olayı karıştırmak isteyenler organlar gibi. Ayrıca yazımda bir önerme de yer almıyor.
    Ben zaten GDO ‘nun zararları üzerinde durmadım ve bunun üzerinde durulmasının da gereksiz olduğunu belirttim. Ben sadece bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin düştüğü aciz durumu ve tartıştığımız komik şeyleri belirttim. Tohum üretmek derken zaten sıradan bir tarımdan bahsetmiyorum. Onu ben evde saksıda da üretirim. Bahsettiğiniz dayanıklı tohumları bizim üretmemiz gerektiğini ve şu an bizim tartıştığımız şeyleri bize tohum satan ülkelerin tartışması gerektiği üzerinde durdum. Yani şu an sizin yaptığınız gibi medya ve sorumlu kişiler GDO zararlı mıdır, ne kadar zararlıdır, GDO’lu meyve sebze seçme eğitimleri gibi şeyler tartışırken, ben bu duruma nasıl ve neden geldiğimizi, tarım politikası olmayan bir tarım ülkesi ülkesi nasıl olduğumuzu tartışsak daha iyi olmaz mı demek istedim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*