Bizden neden adam olmaz?

Her zaman söylediğimiz ağzımıza yapışmış bir söz vardır. “Bizden adam olmaz!”
Buna o kadar inandık ki adam olmak için bir çaba bile harcamaz hale geldik. Tüm dünya da ve diller de ortak bir atasözü vardır. Türkçesi söyle: “Bir şeyi kırk defa söylersen olur” Bu söz dünyadaki en doğru ve bunu kendini ispatlamış bir atasözüdür. Ama ben bugün size sırf bu sözü çok kullanıyoruz diye bizden olmuyor diyip geçiştirmeyeceğim Türkiye’deki yazar(?) ve düşünürlerimiz(?) gibi. Neden bizden adam olmuyor ve olmazı net bir şekilde anlatacağım.

Dünyada insanların gelişimi etkileyen iki temel unsur vardır. Eğitim/Öğretim ve Din. İnsanların iyi ve kaliteli eğitim-öğretim görmesi ve dinini yanlış yorumlamadan ya da yorumlatmadan iyi insan olma potansiyeli içinde yaşaması çok önemlidir. Türkiye’ye baktığımızda ilk ve orta eğitim-öğretimin halinden bahsetmeye gerek yok zaten.Her yıl değişen oyuncak bir sistem. Direk yüksek öğretime getireceğim lafı. Yüksek öğretimdeki belli başı büyük üniversitelerin eğitim dili ingilizcedir.Eğer bu ülkede biraz bilim varsa bu da zaten bu üniversitelerden çıkmaktadır. Haliyle Türkiye’nin bilim dili ingilizce diyebiliriz.

Dini kitabımız arapça. Namaza çağrımız ezan da. Namazdaki dualarımız da. Zor da kaldığımız da tanrıya yalvarış dualarımızda kendi dilimizde değil.

Sonuç olarak bizim bilimimiz de, dinimiz de kendi dilimiz de değil. Böyle bir toplumdan adam olmasını beklemek zaten küllüyen günahtadır. Osmanlı’da durum iyece vahimmiş. Sanatın dili başka, sanatçının dili başka, devletin dili başka, halkın dili başkaymış.Bu durum bugün Osmanlı’nın çöküş sebeplerinden birisi sayılmaktadır. Geçmişten hiç ders olmayan Osmanlı’nın mirası Türkiye’de eğer bu iki unsur kendi dilimizde olsaydı ben Türkiye’nin şu anda bulunduğu durumdan çok daha ileri bir durumda bulanağına inanıyorum.

Batur Orkun

24 Eylül 09

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*