Batur Orkun: Kürt açılımı neyi açıyor?

Bugünlerde kürt açılımı lafını ezberledik. Ama hükümet dahil bunun ne olduğunu söyleyen yok! Ben size şimdi bunun ne olduğunu söyleyeceğim. Bu çöküşte olan bir partinin seçim yatırımıdır. Türkiye’deki bir grup insanlar üzerinden oynanan ucuz oyunlardır. Bir açılım da, yapılabilecek bir şey de, sorun da yok zaten. Sadece ilerde biz sözde kürt sorununu çözecektik ama bir kısım insanlar muhalefet, MHP, CHP bize izin vermedi demek için ortaya atılmış fason bir projedir. Kaldıki bu ülkenin kürtlerle ilgili sorunu yoktur. Bu ülkenin bir terör örgütü ile sorunu vardır ve ülkeler terör örgütü ve onların sözde liderleriyle pazarlık yapmaz. Ayrıca bir ülkede sadece belli bir sayıdaki bir grup insan için özel yasalar çıkmaz, onlara ayrıcalık tanınmaz. Türkiye de buna gerek olan bir durum da yoktur.
Bütün kürt vatandaşlar bizilme aynı sınavlara girip aynı yerlerde çalışıp aynı havayı soğuyorlar. Siz hiç duydunuz mu kürt diye ÖSS’yi kazandı ama üniversiteye almadılar, okuyamadı, doktor olamadı. Böyle uydurma bir açılımı elbetteki tüm kürt olmayan Tükiye insanları karşı çıkacaktır. Bugün PKK ye terör örgütü demeyen kürt vatandaşları mecliste milletvekili yani bizim(?) vekilimizdir ve bizim adımıza kararlar almaktadırlar. Daha nasıl bir ayrıcalık tanınsınmasına gerek var ki? bir açılıma gerek duyuluyor? Kaldıkı terör örgütü ile uzlaşmaya girildiğinde hangi şart sağlanırsa sağlansın bir soraki olacaktır. Asla şartlar ve istekler bitmeyecektir. Yegane emelli sözde kürdistan için toprak verseniz yarın İstanbul’da hak iddea edeceklerdir. Bu topraklarda yaşayan insanlar neden başka bir ülke kursunlarda orada yaşasınlar. Bir ülke kurmak kolay mı öle? İki toprağı alınca hop dik tabelayı olsun bitsin(!).
Bu ülkenin kürt sorunu yoktur. Bu ülkenin bir terör ve az gelişmişlik sorunu vardır. Bunun nasıl çözüleceği de elli yıldır bilinmektedir. Elli yıldır bununla ilgili sayısız araştırma yapılmış , tezler yazılmıştır. Doğudaki kürt vatandaşları kim güçlüyse ondan yana olmaktadırlar. Bu da onların en doğal davranış vehakkıdır. Onlara kim iş ve aş verebilecekse, daha rahat yaşam kim sağlayacaksa ona sempati duymaktadırlar. Bugün PKK ye duyulan sempati, PKK nin şu anda oralarda devletten güclü olmasıdır. PKK^nin mecliste bir partisi olması ve savaşır durumda gözükmesidir. Oysa devlet onlar için hiçbirşey yapmamaktadır. Tarihe bakarsanız geçmiş zamanda PKK^nın zayıf düştüğü zamanlarda oralardaki kürt vatandaşlar daha devletçil olmuşladır. Tek yapılması gereken doğuda biraz daha rahat yaşamın sağlanmasıdır. Bunu yapmak yerine sözde açılımlarla herkesi uyutmak, hele bir de ramazan ayında(!) küllüyen günahtır.
Bu ülkenin bir kürt açılımı değilde komple bir açılıma gitmesi gerekiyor. Bu açılımda oldukça basittir. Bu ülkede kürtler dışında bir sürü daha etnik grup vardır ve hep beraber iyi kötü yaşanmaktadır. Önce baştakiler türklük kavramını ağzına alsın ve buna inansınlar sonra da Atatürk gibi bunu yüceltmek için ellerinden gelenin en iyisini yapsınlar!

Söz Konusu Vatansa! Gerisi Teferruattır!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*